İSTE Emin Adımlarla..

İskenderun Teknik Üniversitesi kalkınmaya dönük başarılı hamlelerini sürdürüyor. Teknoversite hedeflerine emin adımlarla ilerleyen İSTE’nin teklifleri, peş peşe kabul görüyor.

İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Türkay Dereli’nin büyüme odaklı yönetim anlayışı, her girişimi sonuca taşıyor.

Çalışkanlığı ve enerjisiyle, İSTE’nin çehresini değiştiren Rektör Dereli, sanayi işbirliğine büyük önem veriyor. Gençlerin ufkunu açacak, gelecekte iş imkanı sağlayacak her adımı değerlendiren Rektör Dereli’nin, henüz yeni ihalesi gerçekleşen Erzin OSB’de sanayi ile birlikte büyüyor.   

İskenderun Teknik Üniversitesi bünyesinde, Erzin Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Meslek Yüksekokulu kurulması konusunda ki teklifi, 05 Mart 2020 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında incelendi ve 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanun’la değişik 7/d-2 maddesi uyarınca uygun görüldü.

Aynı tarihte İSTE bünyesinde Dörtyol Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun kurulması da karara bağlandı. Ayrıca, Dörtyol MYO’da ‘Endüstri Ürünleri Tasarımı Programı’ ile ‘Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı’ açılması ile ilgili girişimlerde onay gördü. İSTE’nin girişim atağı bunlarla da sınırlı değil.

İskenderun kampüsünde, İHA Teknolojisi ve Operasyonları Programı öğrenci alamına başlandı. Dahası, Hibrit ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Programı ile İSTE Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü açıldı.

OSB İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Erzin Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’de İSTE’nin Meslek Yüksekokulu kuracak olması, gözleri İskenderun OSB’ye çevirdi. 

İSTE’yi İskenderun OSB’ye entegre edip, Meslek Yüksek Okulu açmak için bir fırsat doğdu. Tıpkı Erzin gibi, YÖK’ün desteklediği iş yeri eğitimi modeli sayesinde öğrenciler, okulda göremedikleri ekipmanları görmüş, iş hayatını tanımış, belli bir disiplin edinmiş olarak mezun olabilir. Benzer bir girişime Arsuz’un da ihtiyacı var. Gıda OSB’si’nin konuşlanmasına İSTE’nin büyük katkısı olabilir.

Tüm bu oluşumlar, İSTE’ye güç, eğitim gören öğrencilerine farkındalık ve gelecek katıyor. İSTE Rektörü Prof.Dr. Türkay Dereli her öneri ve işbirliğine açık.

Habere Ait Fotoğraflar