İŞ DÜNYASI OLARAK DAHA FAZLA ÜRETEBİLMELİYİZ

DASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Gülay Gül, Bölgesel İş Ağı Projesi (BİA) toplantısında önemli konulara dikkat çekti.

Doğu Akdeniz Sanayici ve İş Dünyası Konfederasyonu (DASİFED) yönetim kurulu Başkanı Gülay Gül, Bölgesel İş Ağı Projesi (BİA) toplantısında önemli konulara dikkat çekti.

Antakya Öğretmenevinde düzenlenen Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş bölgesinden gelen temsilcilerinde katıldığı toplantıda, DASİFED Başkanı Gülay Gül, “Yapılan bu proje ile iş dünyasında büyük başarılara imza atılacağını düşünüyoruz. Özellikle son zamanlarda kadına şiddet, kadın cinayetleri ve çocuk istismarları gibi toplumsal olaylara dikkatinizi çekmek istiyorum. Bir kadın olarak bu duruma üzüldüğüm gibi; gelecek için endişe içinde olduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Kadın girişimcilerin çoğalmasını temenni ediyorum. Liyakat ve ehliyetin ön plana alındığı, adama göre iş değil; işe göre adam ilkesi ile hareket edilmesi halinde ülkemizde, adalet duygusunun hakim olmasına katkı vereceğini düşünmekteyiz. Gerek sanayide, gerekse hizmet sektörlerinde ihtiyaç duyulan ara eleman sıkıntısı çözümüne odaklanmalı ve gerekli eğitim politikaları oluşturulmalıdır” diye konuştu.

İŞ DÜNYASI ÜLKEMİZİN ÜRETİM POTANSİYELİNİ ARTTIRMAYA HAZIR

İş dünyasının, bu sıkıntılı ortamda, devletin ekonomi kuruluşları ile iş birliği yapması çağrısında bulunan Başkan Gülay Gül, “Başta bölgemiz ve ülkemizin üretim potansiyelini artırmaya, istihdam yaratmaya, işsizliğe bir nebze olsun çare bulmaya ve ümidimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Bildiğiniz üzere sorunlar, eğitimden ekonomiye kadar çok büyük bir alanı kapsamaktadır. Ülkemizde adalet duygusunun yerleşebilmesi, gelir dağılımın düzeltilmesi, yoksulluğun ve işsizliğin azaltılması, büyüyen değil gelişen ekonomiye sahip olunmasına katkı vermek hedefimizdir. Ülke yöneticilerinin, sorunlardan çıkışı, başka ülkelerin ekonomi modelleri veya denememiş şansa bağlı bir ekonomi sistemi ile değil; ekonomimiz alt yapısına uygun, akılcı, sağduyulu ve planlı bir ekonomi ile mümkün gördüğümüzü ifade etmek isteriz” dedi.

Devamında Gül, üretimin ana hedef olması gerektiği vurgusunu yaparak, “Yükselen döviz kuru hazine, reel sektör, finans sektörü ve ülke vatandaşlarının her birinin, kendi durumuna özgü finansal yüklerinde artış, zarar, fakirleşme gibi olumsuz etkileri olmuştur” diye konuştu.