BÜYÜKŞEHİR’DE YENİ DAİRE BAŞKANLIKLARI KURULACAK

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı İskenderun Ticaret Odasında gerçekleştirildi.

Yeni daire başkanlıkları ve müdürlüklerin kurulmasına yönelik gündeme getirilen “Kadro İptal ve İhdas ile Birimlerin Kurulması”na yönelik 4. madde de oylanarak kabul edildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Öntürk, şehrin ihya ve inşasında yetki karmaşasını ortadan kaldırmak, yapılacak iş ve işlemleri hızlandırmak ve gereksiz zaman ve enerji kaybının önüne geçmek amacıyla bazı daire başkanlıklarının bölüneceğini, yeni daire başkanlıklarının ve müdürlüklerin kurulacağını kaydetti.

 

Buna göre; Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığının bölünerek, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ve Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı adıyla üç yeni daire başkanlığının kurulması, Hatay Büyükşehir Belediyesi çatısı altında Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı, Satın Alma Dairesi Başkanlığı, Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı ve Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı, Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı adı altında yeni daire başkanlıklarının kurulması, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığının ise müdürlük birimi haline getirilerek, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına bağlanması ile İşletme ve İştirakler Dairesi Başkanlığına bağlı Çevre, Enerji ve Atık Yönetimi A.Ş. ile Tarım ve Peyzaj A.Ş.’nin de kurulması planlanıyor.

İlan ve Reklam Vergisi Beyannamesi’nin uzatılmasına yönelik teklifin oylanması sonrası konuşan Başkan Öntürk, ilçe başkanlarına seslenerek kent genelinde yaşanan reklam ve tabela kirliliğini el birliğiyle çözmeleri gerektiğini söyledi.

Antakya, Defne, Samandağ, Kırıkhan ve Hassa’da şimdilik bir şey yapılamasa da bu ilçeler dışında kalan bölgelerde reklam, tabela asma işleri ile ilgili bir düzenleme getirilmesinin şart olduğunu dile getiren Başkan Öntürk, şehrin daha estetik bir görünüme kavuşturulması adına çalışmaların başlatılması için ilgili birimlere talimat vererek, ilçe başkanlarının da desteğini istedi.

Habere Ait Fotoğraflar