.

CHP Hatay milletvekili Mehmet Güzelmansur’un meclise taşıdığı 2020 yılı ölüm nedenlerinin neden açıklanmadığı yönünde ki önergeye vatandaşlardan da destek geldi.

Başta virüs olmak üzere diğer nedenlerden yaşamını kaybeden insanların ölüm nedeninin açıklanmamasını manidar bulduklarını söyleyen vatandaşlar, “Her yıl düzenli olarak açıklanan veriler bu yıl neden açıklanmaz?” tepkisinde bulundular.

Hatırlanacağı üzere Güzelmansur önergesinde “Ölüm ve ölüm nedeni istatistikleri akademik ve tıbbi çalışmalara kaynak oluşturan, ulusal planlamalara ışık tutan, uluslararası karşılaştırmalarda kullanılan oldukça önemli bir istatistiktir. Ancak şu ana kadar açıklanmamıştır” dedi.

“Ölüm nedeni istatistiği Covid-19 kaynaklı ölümleri gizleme maksadıyla mı yayımlanmıyor” diye soran Güzelmansur’un önergesinde cevaplanmasını istediği diğer sorular şunlar:

Her yıl Haziran ayında yayımlanan “Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri” 2020 yılı için neden hâlâ yayımlanmamıştır? Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri 2020” ne zaman yayımlanacaktır?

2013 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından Uluslararası Hastalık Sınıflamasına göre (ICD-10) ölümlülük kodlamasıyla tüm sağlık kurumlarından elektronik olarak toplanan bu istatistik için “Çalışmaların henüz tamamlanmamış olmasının” gerekçe gösterilmesi ne kadar mantıklıdır? Demişti.